رواق های نمایشگاه شهر آفتاب تهران

پروژه نمایشگاه شهر آفتاب تهران | شرکت سازه پارچه ای اطلس سان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران بزرگترین مجموعه نمایشگاهی کشور است که عملیات ساخت آن از سال 1390 آغاز گردید. شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان طراح و مجری سایبان های پارچه ای رواق های نمایشگاه شهر آفتاب است. طراحی اصولی این سایبان ها که از فرم خیمه برخوردار هستند و در تمام راهروهای (Walkway) نمایشگاه اجرا شده اند، زیبای خاصی به این مجموعه نمایشگاهی بخشیده است. در واقع شهر آفتاب بزرگترین شهر نمایشگاهی خاورمیانه است و هنوز قسمت های زیادی از مجموعه های طراحی شده ساخته نشده اند که از آن ها می توان به مرکز تجارت بین الملل شماره یک اشاره کرد که در حال حاضر در مرحله ساخت است. در ادامه بیشتر با این پروژه بزرگ آشنا می شوید و اطلاعاتی در مورد سازه های پارچه ای راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب تهران ارائه می گردد. 

نمایشگاه های بسیاری تا به حال در این مجموعه نمایشگاهی برگزار شده است که می توان به نمایشگاه کتاب، نمایشگاه ماشین اتوشو 2018، نمایشگاه امتک 2018 صنعت تفریحات، سرگرمی، شهربازی و پارک ها؛ نمایشگاه بین المللی هتل، سرمایه گذاری و طراحی مهندسی؛ نمایشگاه بین المللی صنعت گاز، نمایشگاه بین المللی رباتیک ایران، نمایشگاه مواد و صنایع شیمیایی، نمایشگاه بین المللی پسماند، بازیافت و ماشین آلات اشاره کرد. برگزاری چنین نمایشگاه هایی در این مجموعه نشان از میزان اهمیت این شهر نمایشگاهی در تهران است. 

سایبان های پارچه ای رواق های نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران

 • کارفرما: شرکت مهندسی ساختمانی و تاسیساتی کاشالوت | شهرداری تهران
 • مشاور: مهندسین مشاور نقش جهان - پارس
 • طراح: gmp International GmbH architects & engineers
 • مجری طرح: شرکت یادمان سازه
 • پیمانکار ساخت و نصب پوشش های پارچه ای رواق ها: شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان
 • ابعاد پوشش داده شده: 14,000 مترمربع

سازه چادری راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب تهران | اطلس سان

 تمام پروژ های شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان

مشخصات سایبان های پارچه ای رواق های نمایشگاه شهر آفتاب تهران

 پارچه های استفاده شده در این پروژه ساخت کارخانه ورسیداگ (Verseidag) آلمان است و کلیه فرآیند طراحی تا ساخت سایبان های این پروژه توسط شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان انجام شده است. با بهره بردن از راه حل سازه پارچه ای در نمایشگاه شهر آفتاب 14,000 مترمربع فضای سرپوشیده پیاده روی بین سالن های نمایشگاهی برای بازدید کنندگان در نظر گرفته شده است. فرم خیمه ای استاندارد، استفاده از بهترین پارچه های پی.وی.سی. (PVC) و اجرای بدون نقص شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان باعث شده است که این پروژه بعنوان یکی از خوش نام ترین پروژه های سطح کشور شناخته شود. پایداری و استقامت این سازه ها طی طوفان های اتفاق افتاده در سال ها اخیر گواه این مطلب می باشد. 

 

سازه پارچه ای راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب تهران | اطلس سان

 تماس با شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان

 مشخصات کامل پروژه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران

در طرح راهبردی و توسعه کالبدی مجموعه شهری تهران، بخش جنوبی استخوان بندی اصلی شهر و اراضی جنوبی آن که مجموعه شهر آفتاب نیز در آن واقع شده است، به علت پتانسیل های بالقوه و دسترسی های مناسب آن (مترو، راه آهن، فرودگاه و ...) و ارتباط با محورهای کشوری، بسیار حائز اهمیت است. شهر آفتاب در سال 1380 با محوریت حرم حضرت امام خمینی (ره) و در جنوب استخوان بندی اصلی شهر تهران و در ضلع جنوب غربی حرم مطهر با درنظر گرفتن موقعیت این منطقه و ضرورت ایجاد توازن شهری میان شمال و جنوب شهر، طراحی و در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شده است. اراضی مجموعه شهر آفتاب شامل 32 هزار هکتار است و مهم ترین عناصر ارتباطی آن بزرگراه خلیج فارس و فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و خط راه آهن تهران - جنوب و خط یک و سه مترو می باشد.

از مهم ترین عملکردهای پیش بینی شده در شهر آفتاب احداث مجموعه های نمایشگاهی از جمله نمایشگاه بین المللی تهران بود. با توجه به سند چشم انداز بیست ساله به عنوان رهیافتی استراتژیک در مباحث اقتصادی و برنامه ریزی کشور که ایران 1404 را کشوری توسعه یافته، فعال و تاثیر گذار در اقتصاد جهانی معرفی می کند، این نمایشگاه که جز مشخصه های اصلی یک مرکز منطقه ای و فرا منطقه ای است، می تواند نقشی بی بدیل در تحقق اهداف سند چشم انداز و ارتقا فرآیند توسعه اقتصادی - اجتماعی کشور و تعامل آن با جریان های منطقه ای و جهانی ایفا نماید.

طرح مقدماتی احداث نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب در دهه 70 مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت که با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در سال 1384 شهرداری مکلف به انجام امور مقدماتی ایجاد این نمایشگاه گردید. اقدامات اولیه در این زمینه از سال 1385 آغاز و در سال 1387، طرح این مجموعه که با همکاری مشترک مهندسین مشاور نقش جهان - پارس و مشاور آلمانی gmp طراحی شده بود، به تصویب رسید و در نهایت پس از بازبینی های مکرر، از ابتدای سال 1390 عملیات اجرایی آن زیر نظر سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهر تهران و با همکاری شرکت یادمان سازه به عنوان مجری طرح، شرکت کاشالوت پیمانکار ساختمانی، شرکت آهاب پیمانکار محوطه و تاسیسات زیر بنایی و شرکت ماشین سازی اراک به عنوان پیمانکار سازه های فلزی، آغاز شد. در سال 1392 به سفارش شرکت کاشالوت طراحی، ساخت و نصب سایبان های خیمه ای شکل راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب توسط شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان انجام شد.

سایبان های رواق های نمایشگاه شهر آفتاب تهران

سایبان های پارچه ای راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب

سازه پارچه ای راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب تهران

 

اهم اهداف شکل گیری نمایشگاه شهر آفتاب تهران را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

 • ایجاد یک مرکز بین المللی امروزی و پیشرفته هم تراز با یگانگی و نقش ملی و منطقه ای کلانشر تهران.
 • ایجاد یک فضای چند عملکردی منطبق با نیازها و عملکردهای متنوع کلان شهری.
 • نمایش توان اقتصادی، فنی، علمی و فرهنگی کشور در سطح جهان و اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی.
 • تقویت کننده کمربند سبز جنوب تهران در انطباق با عملکردهای سبز پیرامونی.
 • کاهش مشکل ترافیک و عدم دسترسی های لازم در زمان برگزاری نمایشگاه ها.

اراضی طرح نمایشگاه شهر آفتاب در زمینی به مساحت حدودا 138 هکتار قرار دارد. از امتیازات و ویژگی های موقعیت نمایشگاه می توان به فاصله نزدیک به فرودگاه امام خمینی (ره)، امکان اتصال به خطوط مترو و راه آهن شهر تهران، فاصله نزدیک به حرم مطهر امام خمینی (ره) و دسترسی به محورهای کشوری از جمله اتوبان تهران - قم و تهران - ساوه اشاره کرد.

 مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهرآفتاب از سه بخش اصلی مجموعه نمایشگاه ها، محور چهار باغ به عنوان یک محور شهری محل گذران اوقات فراغت و مجموعه های وابسته مرکز تجارت، مرکز همایش ها، هتل ها، مسجد، ساختمان های اداری و سمینار، بخش های خدماتی و تاسیساتی، پارکینگ های طبقاتی زیر زمینی و دیگر بخش های خدماتی و پشتیبانی تشکیل شده است. محور چهار باغ به صورت محوری شرقی - غربی شامل دسترسی های پیاده و سواره تفکیک شده می باشد که دسترسی های پیاده جانبی آن با رواق پوشیده شده است. رواق های خمیه ای پیاده راه دارای جنس پی.وی.سی. (PVC) هستند و این پارچه های خام پی.وی.سی. توسط شرکت اطلس سان بهم جوش شده اند و توسط چهار کابل به صورت کششی مهار شده اند. این طراحی منحصربفرد شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان در اجرا این رواق ها باعث شده است که این سازه های پارچه ای نیاز به اسکلت فلزی نداشته باشند و توسط چهار کابل کشیده شده استحکام کافی را بدست بیاورند. لازم بذکر است که در طوفان های اخیر اتفاق افتاده در تهران این سایبان های پارچه ای بدون بروز کوچک ترین مشکل به صورت مستحکم و مقاوم سرجای خود هستند که این نشان از مهندسی مناسب در طراحی و ساخت این سازه های پارچه ای توسط شرکت اطلس سان است. محور شرقی - غربی کل زمین را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند که مجموعه نمایشگاه و بخش های وابسته و پشتیبانی آن در شمال و بقیه بخش ها در جنوب آن قرار گرفته اند. محور چهار باغ به مثابه ستون فقرات مجموعه از ورودی شرقی (اتوبان تهران - قم) و ایستگاه مترو و پایانه های اتوبوس شروع و تا ورودی غربی (رینگ اول کمربندی شهر آفتاب) ادامه دارد. در مرکز این محور یک میدان وسیع پیاده پیش بینی شده که ورودی اصلی مجموعه در آن واقع گردیده است.

 

رواق های نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران

رواق های نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران

سایبان های پارچه ای راهروهای نمایشگاه شهر آفتاب تهران

 

زیربنای کل مجموعه نمایشگاه حدود 1,000,000 مترمربع، سطح اشغال آن حدود 30% از کل سایت و تراکم آن حدود 40% می باشد و مابقی آن را فضاها سبز و روباز شکل می دهد. قابل ذکر است که مجموعه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب یکی از سبزترین نمایشگاه های بین المللی در سطح جهانی است.

طرح مجموعه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب از دو جنبه کلی قابل بررسی است؛ از بعد فنی، در این پروژه برای پوشش دهانه های وسیع فضاهای نمایشگاهی (نمایشگاه میانی با دهانه 80 متر و سایر فضاهای نمایشگاهی با دهانه 50 متر و طول 120 متر) از پیشرفته ترین روش های سازه ای و متناسب با بالاترین استاندارهای بین المللی استفاده شده است. علاوه بر این، مجموعه دارای سیستم های تاسیساتی زیر ساختی مدرن، تونل های تاسیساتی، سیستم های هوشمند سازی، نظارت تصویری و کنترل دسترسی، سیستم مدیریت ساختمان (B.M.S) و ... می باشد. این مجموعه از نظر فناوری های جدید ساختمانی یکی از پیشروترین نمایشگاه های بین المللی در مقیاس منطقه و جهانی شناخته می شود. لازم به یادآوری است که سازه نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب به عنوان سازه برتر در سال 1392 انتخاب شده است.

از جنبه معماری نیز مبانی طراحی نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران، احیاء اصول غنی معماری ایرانی واسلامی در قالبی نوین است تا بتواند شرایط پیشرفت کشور را همگام با پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا به وجود آورد. تبلور ساختاری هندسی در عین یکپارچگی و تنوع فضایی در طراحی این مجموعه و محوطه آن نقشی اساسی داشته و مفاهیم و الگوهای فضایی - کالبدی معماری گذشته ایران در قالب و صورتی نو و بدیع به نمایش گذارده شده است. الگوی شکل گیری این مجموعه متکی بر محور خطی (محور چهار باغ) با الهام از معماری کهن این سرزمین و توسعه آن متکی بر یک هسته زاینده (میدان اصلی مجموعه و عملکردهای اطراف آن) می باشد. سازه های چادری گذرگاه های این مجموعه نمایشگاهی تا دور میدان اصلی مجموعه ادامه پیدا کرده است تا بازدید کنندگان در رفاه بیشتری بتوانند از قسمت های مختلف این نمایشگاه دیدن فرمایند.

احیاء مفاهیم معماری گذشته ایران همچون استفاده از الگوهای طاق گهواره ای در فرم فضاهای نمایشگاهی، بکارگیری الگو کاربندی و نورگیرهای سقفی در سقف فضاهای نمایشگاهی ناشی از ضرورت ها و اقتضاعاتی که سازه مدرن این مجموعه ایجاب می کند، محور اصلی مجموعه با الهام از چهار باغ های قدیم، اقتباس از الگوی تالار صد ستون در هال اصلی نمایشگاه (سالن ملل) و بهره گیری از تالارهای ستوندار در معماری گذشته ایران در ترکیب با محور حرکت آب، گودال باغچه و باغ ایرانی، میدان و ...، همگی در قالبی امروزین تبلور یافته و در ترکیب با سازه ای مدرن معماری مجموعه را تشخصی دیگر می دهد. منظور از ترکیب این عوامل ضمن پاسخگویی به برنامه عملکردی ساختمان، بیان مفاهیمی بوده است که در تداوم معماری این مرز و بوم باشد.

در سال های بعد از انقلاب، کمتر پروژه ای را می توان سراغ گرفت که با استفاده از شاخص ها و نمادهای ملی و بر مبنای استانداردهای بین المللی شکل گرفته و به شهرت جهانی رسیده باشد. دلیل این امر را شاید بتوان بحران هایی دانست که سال ها گریبانگیر کشور بوده است. اما با وجود همه این محدودیت ها، چند پروژه بزرگ در کشور به اجرا در آمدند که به اعتراف کارشناسانان داخلی و خارجی، در سطح جهان کم نظیر بوده اند و پروژه نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب تهران نیز یکی از همین پروژه هاست که نشان دهنده توان بالای کارشناسان، معماران و سازندگان ایرانی است. در نمایشگاه شهر آفتاب تهران، استانداردهای فضا (سخت افزار) و استانداردهای برگزاری (نرم افزار) به طور جدی مورد توجه قرار گرفته که این مهم، خود گواه بر توانمندی، تخصص و پیشرو بودن مشاوران داخلی و بین المللی است که در این پروژه مشارکت داشته اند.

اجرای این مجموعه که یکی از بزرگترین نمایشگاه های بین المللی در سطح آسیا است، به صورت تدریجی و با برنامه ریزی مرحله ای به گونه ای پیش بینی شده که در هر مرحله مجموعه کامل به نظر رسیده و پاسخگوی نیازهای هر مقطع زمانی تا توسعه کامل و افق نهایی طرح باشد. فرایند ساخت و تکمیل مجموعه در دو مرحله در نظر گرفته شده است که مرحله اول، شامل سه گام بوده و مرحله دوم که در قسمت های مختلف تا افق تحقق طرح تداوم می یابد. در گام نهایی، سالن های سه قلو (سه سالن اصلی نمایشگاه)، هال اصلی (سالن ملل)، ساختمان اداری - سمینار - ورودی جنوبی، میدان اصلی (به عنوان مرکز ثقل مجموعه و بزرگترین میدان پیاده شهر تهران)، آبنمای مرکزی، گودال باغچه، چهارباغ ایرانی، ساختمان های جنبی، ساختمان های تاسیساتی و ایستگاه مترو در اردیبهشت سال 95 همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب به بهره برداری رسید که پاسخگوی نیازهای شهر تهران در این مقطع زمانی خواهد بود و سایر بخش های نمایشگاه نیز در مرحله دوم و افق نهایی طرح دیده شده است.

تماس با شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان

تمام پروژ های شرکت سازه های پارچه ای اطلس سان

منبع: فصلنامه معماری و ساختمان شماره 46